19 Şubat 2015 Perşembe

Doğmamış Çocuğa Mektup - Oriana Fallaci"Bu korkunun içinde ne yapacağımı bilemiyorum. Anlamaya çalış, başkalarından korkmak değil bu. Başkalarına hiç aldırmıyorum. Tanrı korkusu değil, tanrıya inanmıyorum. Acı korkusu değil, acıdan korkum yok. Senden korkuyorum, seni hiç yokluktan zorla çekip alan, gövdeme ekleyen rastlantıdan."
"Yaşam öylesine güç bir çaba ki çocuk, her gün yeniden başlayan bir savaş. Mutluluk anları ise acımasız bir bedelle ödenen kısacık ayraçlar."

"Bir kadın sorar kendi kendine, dünyaya neden bir çocuk getirmeli diye. Aç kalsın, üşüsün, ihanete uğrasın, aşağılansın, savaşta ya da hastalıktan ölsün diye mi?"

"Kadın olmak çok harika bir şey. Nasıl da cesaret isteyen bir serüven! Hiç bir zaman sıkıcı olmayan bir meydan okuma."

"Erkek doğsan da aynı ölçüde sevinirim, hatta belki daha çok, çünkü o zaman bir sürü aşağılanmadan, ezilmekten, kullanılmaktan kurtulmuş olursun. Söz gelimi erkek doğarsan karanlık bir sokakta ırzına geçilmesinden çekinmen gerekmeyecek.İlk bakışta kendini kabul ettirmek için güzel bir yüze, zekanı saklamak için biçimli bir gövdeye ihtiyaç duymayacaksın. Sevdiğin biriyle yattığın için hiç kimse ayıplamayacak seni, çok daha az yorulacaksın üstelik daha rahat savaşacaksın. Kınanmadan itaatsizlik edebileceksin. Gecenin birinde kuyuya düşüyormuşsun gibi bir duyguyla uyanmadan sevebilecek, sevişebileceksin."


"Erkek olmak demek, önden kuyruğun olması demek değil. Bir insan olmak, benim için her şeyden önemlisi senin bir insan olman. İnsan harika bir sözcük çünkü. Kadın erkek ayrımı yapmıyor."


"Her an pusuda bekleyen bir hayvandır korkaklık. Hepimize her gün saldırır."


"Evet, sanki yaşam düşünü kadar uzun, sonsuz bir iplik uzanmış sana gelmiş. Hem de öylesine akla yakın, anlamlı bir biçimde ki, öyleyse nasıl söyleyebilirler insanoğlunun, doğanın bir kazası olduğunu?"

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Blog Template by BloggerCandy.com