19 Şubat 2015 Perşembe

Duyguların Rengi : The HelpKathryn Stockett'in aynı adlı romanından uyarlama, 2011 yapımı bu film 60'ların Amerikasında, Mississippi'de geçiyor. Günümüzde bir özgürlükler diyarı olarak görülen ABD'nin çok değil 40 yıl kadar önce ne halde olduğunu, izleyiciyi sıkmadan anlatıyor film.

Yönetmeni Tate Taylor'un ikinci film deneyimi olduğu göz önüne alınırsa, gerçekten sağlam bir iş ortaya çıkmış. Karakterler üzerinden verilmeye çalışan mesajlar akılda kalıcı ve insanı yüreğinden yakalıyor, kısacası film amacına ulaşıyor.
Emma Stone'un canlandırdığı, zengin ailenin idealist kızı Skeeter'ın, zenci ev hizmetçilerinin hikayelerinden etkilenip, bunları kitap haline getirmek istemesi ile başlıyor film. Bu kitabı yazmanın yasa dışı oluşu, büyük bir özveri ve grup çalışması gerektirdiğinden ilk başlarda yalnızca komşusunun hizmetçisi Aibileen ile çalışıyor Skeeter. Ardından, filmin en güçlü karakterlerinden Minnie, canına tak ederek katılıyor ekibe.

Aibileen karakterini canlandıran Viola Davis, beni kendine hayran bıraktı diyebilirim. Kendisini, Meryl Streep ile beraber rol aldığı Şüphe (Doubt) filminden tanıyor olabilirsiniz. Gerçekten ayakta alkışlanması gereken bir performans sergiliyor, filmin güçlü etkiler bırakmasında Davis'in etkisi tartışılamaz.

Minnie rolündeki Octavia Spencer'ı da kişisel olarak çok beğendiğimi söylemeliyim, ayrıca 2012 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar'ını, aynı kategoride BAFTA ve Altın Küre ödüllerini aldığını da belirtmeden geçemeyeceğim.

Filmin kötü karakteri Hilly'i canlandıran Bryce Dallas Howard da gerçekten başarılı bir kötü karakter çizmiş.

IMDB'de 8.0 puan alan film, her açıdan başarılı ve güzel zaman geçirirken bir şeyler öğrenmeyi de vaadediyor. 
0 yorum:

Yorum Gönder

 

Blog Template by BloggerCandy.com