19 Şubat 2015 Perşembe

İzlenimci Bir Gün Doğumu : MonetMonet ile ilk tanıştığımda, ressam ya da resim nedir onu bile bilmiyordum. Annemin çok çekici, kocaman ve içi resimlerle dolu kitapları vardı. Sıkıldığım her an oturup kurcalamaya başlardım. Monet'nin renklerini çok severdim.


ok sonra hayatıma giren Fransızca ile beraber yeniden geldi Monet.

14 Kasım 1840 - Paris doğumlu olan Monet, "İzlenimcilik" terimini, İzlenimcilik : Gün Doğumu adlı tablosu ile resme kazandırmış.

Renkleri, fırça darbeleriyle olduğundan farklı, ancak sanki olması gereken buymuş gibi.

Sevgilisi (daha sonra karısı olacak) Camille Doncieux evlilik dışı hamile kalıp ilk çocukları Jean'ı dünyaya getirince Monet'nin Seine nehrine atlayarak intihara kalkışması,  ardından Camille hastalandığında yanına taşındıkları Ernest ve Alice Hoschede ile geçen günleri, her ikisinin de eşlerinin ölümünün ardından evlenen Monet ve Alice, iki eski evlilikten toplamda sekiz çocuk.Karmaşık bir iç dünya ve özel hayat.


oksulluğa düşmemek için sürekli üretmeye kararlı Monet, önemli pek çok resmini bu dönemde yaptı. İkinci eşi ve üstelik ilk oğlu da Monet'den önce öldüler.
Monet, gözlerine inen kataraktın kalın perdesi ile, renkleri ayırt edememeye başladı. Hastalığı ile, tabloları karanlıklaştı. Kırmızı ve turuncu rengin hakimiyeti arttı. 1923 yılında geçirdiği ameliyat sonrası düzelen görüşüyle beraber tablolarında renk hakimiyeti eskiden olduğu gibi yeniden yeşil ve maviye kaldı.
Monet, tüm bu debdebeli hayata rağmen 1926'da akciğer kanserinden, tek başına öldü.
Giverny kilisesine gömüldü.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Blog Template by BloggerCandy.com